Where are you spending money on food other than the grocery store?
Really.
Since we tackled the problem of time spent preparing healthier foods in Baby Step # 7, we Sis sisters thought we should address the cost of eating healthier food.
Food is available in many places, almost every place these days, and prices do vary. I’m sure you’ve noticed. It always hurts me to pay twice or three times as much for a granola bar in a convenience store than it would have had I bought a box (or made something and packed it in a little Tupperware cup).
And it also hurts to pay for food at work that costs much more than it would have cost me to pack leftovers because I ran out of time, or left my lunch at home. We all do it, but we can’t honestly assess what we are spending…
View original post 779 more words